Şirket Profilimiz

Şirket Profilimiz

VEK ailesi olarak 35 yıllık sektör tecrübesi ile Türkiye’de imalat sanayine güç aktarmaya devam eden bir şirketiz.  Vek Verimli Endüstriyel Komponentler İç ve Dış Tic. Ltd.Şti; imalat sanayi yanında birçok endüstriyel tesise alçak ve orta gerilim standart ve özel tip elektrik motorları, hız kontrol cihazları ve motorlu redüktörleri ile satış öncesi ve sonrası hizmet vermektedir. Firmamız alçak gerilim elektrik motorları konusunda Arçelik-Wat elektrik motorlarının Türkiye’deki en büyük münhasır bayisidir. 0.12kW-355kW güç aralığında, IE2/IE3 ve IE4 verim sınıfına sahip standart motorların yanı sıra, müşteri talepleri doğrultusunda özel mekanik konstrüksiyonda (özel mil, özel kapak vb) ve özel elektriksel tasarımda (özel gerilim/frekans, özel güç vb) motorlarda ürün gamımızda yer almaktadır.  Sektörün ihtiyaç duyduğu yüksek güç seviyelerinde alçak gerilim motorlar (1.600kW'a kadar) ve orta gerilim motorlar (3kV, 6kV, 10kV, 13.8kV gerilim seviyesinde, 10.000kW’a kadar güç seviyesinde) konusunda da hizmet vermekteyiz. Bu kapsamda alanında uzman firma olan Regal Beloit-Marathon ve NIDEC firmaları ile işbirliği yapmaktayız. Sektörün ihtiyaç duyduğu elektrik motorlarının en önemli özelliklerin başında, ağır şartlara uygunluk gelmektedir. Bu nedenle sektöre sunduğumuz özel çözüm motorlarımız özellikle mekanik konstrüksiyon olarak güçlendirilmiştir. Elektrik motorlarımızın ön rulmanları rakiplere göre iki büyük ebatta seçilmiştir. Bu sayede motorlarımız rakiplere nazaran yaklaşık iki misli oranında daha fazla mekanik yük taşıma kapasitesine sahiptirler. Bu özellik, motor ömrünü uzatmakta ve olası arıza risklerini azaltmaktadır. Diğer bir özelliğimizde motorlarımızda ısıl koruyucu olarak hem PTC hem de PTO ya sahip olmalıdır. Bu sayede ister inverter uygulamalı ister kontaktörlü pano uygulamalı sistemlerde, ısıl koruyucunun kullanımı sağlanmıştır.

Sizi sektördeki rakiplerinizden farklılaştıran en önemli özellikleriniz nelerdir?

 

Öncelikli olarak VEK ailesi, sektörden gelmiş, bu işin mutfağında yıllarca emek vermiş ve müşterinin ne istediğini bilen teknik kadroya sahibiz. Bu bizim en büyük farkımız. Müşterilerimizin kendi ürünlerini tasarım sürecinden başlayarak sahada kullanımına kadar çözüm ortağı oluyoruz. Yani sadece ürün değil hizmette sunuyoruz.  Sektör tecrübemizin getirdiği bir diğer avantajda, müşterilerimizin ihtiyaçlarını biliyoruz. Elektrik motorlarında sahip olduğumuz tasarım, üretim, satış öncesi ve sonrası hizmet tecrübelerimiz ile müşterilerimizin rekabet gücünü arttırmak ve dünya pazarında yerlerini alabilmelerini sağlayabilmek için;

• Standart ve regülasyonların tarif ettiği enerji verimliliğine sahip,

• Teknolojinin gerektirdiği yenilikleri bünyesinde barındıran

• Uygulamada motorun maruz kalacağı en zor şartlara uygun konstrüksiyona sahip,

ürünleri sunmaktayız.

Sektör tecrübemizin getirdiği önemli avantajlardan bir tanesi de müşterilerimizin talep ve beklentilerini çok iyi bilmekteyiz. Daha da önemlisi, günümüz rekabet şartları çerçevesinde bu talep ve beklentilerin neler olacağını öngörmekte ve bu doğrultuda çalışmalara ağırlık vermekteyiz.

Müşterilerimiz, içerisinde elektrik-elektronik, mekanik, akustik gibi farklı disiplinleri bünyesinde barındıran elektrik motoru, inverter ve redüktörden oluşan tahrik sistemleri için sizlerin bilgi-birikim ve tecrübenizden istifade etmek ister. Doğru ürün, doğru teknoloji ve doğru sistem tasarımı ile kendi ürünlerinin rakiplerine nazaran, daha verimli, daha çevreci, daha kompakt, daha uygun fiyatlı olmasını ister. Bu talep ve isteğe bünyemizdeki uzman mühendislik kadrosu ile cevap verebilmekteyiz. Bunu da gerçekleştirebilmek için sadece hizmet sunduğumuz ürünler ile ilgili değil müşterilerimizin de ürettiği ürünler (pompa, kompresör vb) hakkında da bilgi sahibi olunması gerektiğinin farkında bir firmayız.

Dünyada, bilişim sektörü ile beraber her alanda çok hızlı değişimler yaşıyoruz. Müşterilerimiz, ürünlerine yansıyacak her türlü değişimden haberdar olmak ve gerekli hazırlıkları zamanında yapmak ister. Bu amaçla, VEK ailesi olarak dünya genelindeki fuar-konferans gibi organizasyonlarda yer almaya devam etmekteyiz. Bu konuda çarpıcı bir örnek vermek isterim; Bildiğiniz üzere Sanayi Bakanlığı’nın yayınladığı yönetmelik ile birlikte ülkemizde artık belirli bir kW’ın üzerinde IE3 verim sınıfında motor kullanımı zorunlu kılınmıştır. Bizler şu an, AB’de 2016 sonu gibi yayınlaması beklenen ve akabinde de ülkemizde devreye girmesi beklenen yeni regülasyon ve standartlar üzerinde çalışarak müşterilerimizi bilgilendiriyoruz. İlgili regülasyon-standartlar yayınlanmadan, müşterilerimizin gerekli değişiklikleri yapabilmeleri için destek oluyoruz. Bu günümüz rekabet şartlarında son derece önemli bir hizmettir.

Firmamızın sektörde aynı hizmeti sunmakta olan rakiplerimize göre en büyük özelliğimiz bünyemizdeki teknik personel ve insan kaynağımızdır. Mühendis ve teknisyen ağırlıklı kadromuz ile ürünlerimizin satış öncesi ve sonrası hizmetlerini sunmaktayız.

Son olarak, TSE’den aldığımız “Hizmet Yeterlilik Belgesi” ve ISO 9001 belgeleri ile bu kaliteli hizmet anlayışımız artarak devam edecektir.

Diğer bir husus da, özellikle bizim ülkemizde daha çok geçerliliği olan 7 gün 24 saat hizmet verebilmenizdir. Bu konuda üzerinde hassas durduğumuz diğer bir konudur.

Son olarak da, özellikle sanayicilerimizin her geçen gün kurumsal kimlik kazanması ile birlikte, üretim verimliliğini arttırabilmek adına dünyada geçerliliği kanıtlanmış yalın üretim, TPM vb metotları kullanmaya başladılar. Bu metotların olmazsa olmaz kurallarından birisi de stok yönetimidir. VEK ailesi olarak, geçmiş KOÇ Grubu kültürünün de verdiği bilgi birikimi ile stok yönetiminde ve zamanında ürün teslimatı konusunda müşterilerimize katma değeri çok yüksek hizmet sunmaktayız

Sektöre yönelik olarak hazırlıklarını tamamlamakta olduğumuz bir projeyi de sizlerin aracılığıyla paylaşmak isterim. İşbirliği içerisinde olduğumuz üretici firmaları ile aldığımız kararlar neticesinde, üretim tesislerinin ziyareti ve uygulamalı teknik eğitimlerin olduğu bir bilgilendirme programı hazırladık. Sektördeki firmaların yetkililerini davet edeceğimiz bu organizasyon ile  hem sunduğumuz ürünlerin nasıl üretildiğini, hem daha teknik detay bilgilerin sunulduğu, hem de son teknolojik gelişmelerin paylaşıldığı bir ortam oluşturmak hedefindeyiz.

Sektörün ihtiyaç duyduğu özel motorlar için de çözümlerimiz bulunmaktadır. Exproof motor diye adlandırılan, patlamaya karşı korumalı motorlarda ürün yelpazemiz içindedir. Güncel Avrupa standartlarına (EN 60079 ve EN 61241) uygun ve AB laboratuarlarından ATEX sertifikasına sahip Exproof motorlarımız farklı gerilim seviyelerinde (230/400V, 400/690V, 415/720V), farklı hızlarda (3.000d/d, 1.500d/d, 1.000d/d, 750d/d, 500d/d) ve frekanslarda üretilebilmektedir.

Firmamız aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen redüktör üreticisi Yılmaz Redüktör’ün de ana bayiliğini yürütmektedir.